Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Медузи с 5-метрови пипала, дракони и щипалки стряскат плувците по Черноморието
Автор: Екип Ruse24.bg 10:31 / 27.08.2018Коментари (3)1249
©
Медузи с 5-метрови пипала и морски дракони пратиха десетки хора в болниците през последните дни. Атаките са предимно по Северното Черноморие. На юг дебнат щипалки, които карат деца да плачат и майки да пищят.

Черно море е едва на 7000 години, но в дълбините му се крият страховити същества. Някои преувеличават в легенди, но други разказват действителни случки с причудливите обитатели на едно от най-слабо солените морета в света.

30-метров морски дявол (вид праисторически гущер) плува бавно из дълбоките води, гръмнаха преди време руските медии. Новината скоростно се разпространи и у нас. Чудовището било забелязано за пръв път през 1952 г. и описано от писателя Всеволод Иванов. Животното имало плоска глава и размери, от които косата на свидетелите побелявала. Според разкази на очевидци дяволът се появил отново през 1980 г. След това никой не го е виждал, но ентусиасти го очакват тази година. 

В наши дни гигантски китове няма в Черно море, но в края на XIX век било често явление. През 1882 г. огромното морско същество е наблюдавано край дървения пристан на тогава малкото селце Кабулети, разположено на двадесет и пет километра северно от Батуми (Грузия). Местните жители с недоумение наблюдавали огромното туловище на животното, като не разбирали какво е това. Според хрониките някои от тях дори напуснали жилищата си и избягали далеч от брега. Веднага бил уведомен царят, който след броени дни изпратил на проверка и на помощ свои войници. Те пристигнали добре въоръжени, преценили, че морското чудовище е опасно, и го убили. И досега има запазен скелет от ивичест кит.

Има данни, че през 1926 г. кит е виждан и в българските води на Черно море - в устието на река Камчия. Коментарът на специалистите по повод тази информация е, че гигантите са влизали от Атлантическия океан в Средиземно море през Гибралтар, като е напълно възможно да са изминавали дългия път до Босфора и оттам да са навлизали в Черно море. Звучи правдоподобно, като се вземе под внимание и фактът, че тогава трафикът на плавателни съдове в протока, разделящ Европа и Азия, бил далеч по-малък от този в днешно време. 

През последните дни се заговори, че огромна медуза с 5-метрови пипала плува край родното Черноморие. Безгръбначното дебнело заблудени плувци и безмилостно ги атакувало. Официалната информация сочи, че на родното крайбрежие могат да бъдат видени два вида медузи, които се появяват в края на лятото и не са опасни за хора. Те съдържат отровен токсин, но пипалата им са прекалено малки, за да пробият човешката кожа. Ако има окосмение, атаката става напълно невъзможна, обясни доц. д-р Снежа Златева, началник на клиниката по токсикология във Военноморската болница във Варна. 

Далеч повече проблеми създават морските дракони. От началото на годината те са уболи над 15 души, казаха още от лечебното заведение в морската столица. 

Рибата прилича на попче и лесно може да бъде сбъркана. Най-потърпевши от нея са рибарите, които не могат да я идентифицират веднага. При опит да я откачат от кукичката тя се мята и ги убожда по ръката. "Най-добрата профилактична мярка в случая е раничката да се полее с гореща вода от термос", съветва доц. Златева.

Убождането може да причини невъзможност за свиване на ръката или безчувственост на стъпалото, ако бъде закачена с крак. Шиповете на тази риба съдържат токсини, които потискат локалния имунитет. През последното десетилетие броят на убодените от морски дракон достига до 60 на година, но миналата година са били едва 20. 

Уникален бум на морски щипалки има този месец по Черноморието. Това се оплакаха пред "България Днес" летовници, отседнали по южните ни курорти.

Водните гадинки тормозят туристите. Щом усетят свежа човешка плът, гладните щипалки веднага налитат и хапят до кръв. Проблемът е толкова сериозен, че майки дори не пускат децата си да влизат във водата. Специалисти съветват за профилактика на краката след плаж да се използва 2% разтвор на йод, смесен с 2 до 5% салицилов спирт

В Черно море са установени 1966 вида животни. Сред тях са включени и редица средиземноморски видове, за които се смята, че не могат напълно да се адаптират към тукашните условията за живот. 

Черно море е обитавано от около 180 вида риба: скумрия, черноморска акула, попче, риба дракон, калкан, морска лястовица и три вида делфини. До последната четвърт на ХХ в. във водоема живее и застрашеният тюлен монах.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 27.08.2018 г.
+2
 
 
Делфинът не е риба, а бозайник.
на 27.08.2018 г.
+3
 
 
А сафрида що забравихте?
Aнонимен
на 27.08.2018 г.
+3
 
 
Кой е виждал Черноморска скумрия в последните 40 години?
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Актуални теми
Парламентарни избори 2024
Стрелба в Москва
Природни стихии
Избори в Турция
Григор Димитров в турнири през 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: